Бібліотека — одна з важливих ділянок діяльності ліцею. Вона є справжнім центром пропаганди книги, надійним помічником вчителів у навчанні та вихованні учнів. Це сучасний інформаційний центр забезпечення учнівського та педагогічного колективів необхідною інформацією.

Своїми методами і засобами робота бібліотеки допомагає здійснювати державну програму освіти і виховання дітей.

Адже духовно-моральне становлення підлітків, підготовка їх до самостійного життя є найважливішою складовою частиною розвитку суспільства, держави.

Бібліотека не може працювати, не враховуючи мету і завдання навчально-виховного процесу, і тому вона є місцем зародження яскравих думок і почуттів, де закладається духовне здоров’я нації.

Для того, щоб робота проводилась систематично і послідовно, бібліотека закладу виконує такі функції:

Книжка потрібна підростаючому поколінню не менше, ніж школа — ось чому популяризація літератури — пріоритетне завдання бібліотеки нашого навчального закладу. З цією метою створено банк методичних матеріалів, завдяки якому будується вся її діяльність. Оформлено методичні картотеки «Бібліотека інформує. Сценарії», «Українське народознавство», «На допомогу вчителю-предметнику», «Картотека підручників». Тут зібрані матеріали зі збірників, періодичних видань, які стосуються даних тем. Це допомагає вчителям знаходити інформацію про нові документи в галузі освіти, матеріали викладання предметів, методики сучасного уроку, нові підручники та новинки літератури. Для учнів слугує джерелом інформації при підготовці рефератів, есе, конкурсів, наукових робіт, презентацій.

Значна увага приділяється відродженню культурно-історичних традицій та краєзнавчій роботі. Краєзнавча діяльність у бібліотеці спрямована на виявлення, збирання і розповсюдження знань про рідний край, місцевість.

В інформаційній роботі використовується індивідуальне, групове та масове інформування:

Бібліотека ліцею як центр духовного становлення особистості, формування духовної культури та ціннісних орієнтацій учнів максимально підпорядковує свою діяльність навчально-виховному процесу ліцею, розвиває творчу думку, визначає пізнавальні здібності та інтереси ліцеїстів, сприяє успішному засвоєнню ними навчальних програм.

Проходять різні форми роботи: масові заходи, книжкові виставки, полиці, бесіди, огляди літератури, усні журнали, читацькі конференції, літературні ігри (конкурси, вікторини, подорожі сторінками книжок та ін.), літературні вечори тощо.

Головна функція бібліотеки — зробити інформацію доступною. І у цьому основним засобом виступає книга. Це унікальний, історично сформований універсальний засіб фіксації, збереження і передачі в часі й просторі суспільних надбань та цінностей. Книга впливає на найтоншу сферу людини — на її духовний світ. Однією з ефективних форм передачі інформації читачам є книжкові тематичні виставки.

Бібліотека постійно зацікавлює юних читачів виставками літератури, які приурочуються до визначних дат:

 • «Дива створені людиною», «Шлях до духовного ідеалу», «Здоров’я — це скарб. Цінуй його!», «Звучи, моя мово чарівна», «Могутня ріка нашої історії», «Встеляйте квітами дороги, — бійцям, що мир несли в наш край», «Прийди до серця, Україно! Благослови добром мене…», приурочені Міжнародному дню бібліотек;
 • «Чорнобиль не має минулого часу», приурочена 30-літтю з дня вибуху на Чорнобильській АЕС;
 • «Школа толерантності та впевненості для старшокласників», приурочена Дню толерантності;
 • «Збережи природу! Зміни світ на краще!», «Природні багатства рідного краю та їх охорона», приурочені проведенню двомісячника благоустрою;
 • «Йосафат Кунцевич — апостол єднання», присвячена святкуванню Дня ліцею;
 • «…до 100-літнього ювілею від дня народження о. Доротея Шимчія, ЧСВВ…»;
 • до дня створення УПА «Горить у народі і буде навіки горіти любов животворна до вас, герої УПА», «Вшануймо пам’ять героїв Крут», «Жодного шансу для СНІДу», «Голодомор 1932–1933 років»;
 • «Сам на сам з новою книгою» (презентація нової літератури);
 • до дня народження великого Кобзаря: «Шевченкова слава — слава України», «Хай дух Шевченка об’єднає нас»;
 • до Дня Революції Гідності та Свободи;
 • до Дня української писемності та мови: «Її велич українська книга», «Рідна мова — то великий дар, тож шануй його, люби й оберігай!».

Часто організовуються позакласні заходи, які сприяють творчому розвитку особистості та вихованню в учнів ціннісного ставлення до держави, до людей, до природи, до мистецтва, до праці і до себе.

Національно-патріотичне виховання є складовою виховного процесу підростаючого покоління. Воно формується на прикладах історії становлення української державності, українського козацтва, героїки визвольного руху, досягнень у галузі політики, освіти, науки, культури і спорту.

Національно-патріотичному вихованню та формуванню ціннісного ставлення до суспільства і держави сприяють:

 • вечір пам’яті героїв Крут «Під Крутами пішли в безсмертя»;
 • вечір пам’яті, присвячений І. Костенку «Герої не вмирають», на який запрошено батьків та сестру загиблого Героя;
 • літературно-музична кав’ярня, присвячена творчості українських поетів «Ми віримо в майбутнє твоє, Україно»;
 • флеш-моб «Червоні маки», присвячений річниці Великої Перемоги.

Значна увага приділяється роботі щодо формування ціннісного ставлення учнів до культури і мистецтва. Вона включає такі виховні заходи:

 • «Життєвий шлях Володимира Івасюка», присвячений 65-річчю від дня народження;
 • літературний вечір, присвячений 125-річчю від дня народження Остапа Вишні;
 • усний журнал, присвячений 85-річчю від дня народження Дмитра Павличка;
 • виховний захід до Всесвітнього дня бібліотек «Дива, створені людиною»;
 • свято «Радуйся, Діво благословенна, славу співає Тобі вселенна», приурочене Благовіщенню Пресвятої Богородиці;
 • участь у Всеукраїнській акції «Пиріг енергозбереження».

Робота у напрямі формування ціннісного ставлення до сім’ї, родини, інших людей реалізовуються у ході різноманітних заходів:

 • прощальний вечір з випускниками «Вечірній колегіум»;
 • розважальний вечір до Дня вчителя «Вечірній колегіум — 2».

З метою формування ціннісного ставлення особистості до природи, вихованню любові до рідного краю, своєї Батьківщини організовуються:

 • вечір пам’яті до 30-річчя Чорнобильської трагедії «Чорнобиль не має минулого часу»;
 • презентації нової літератури.

На формування ціннісного ставлення до праці спрямовані:

 • ділова гра «Біржа професій»;
 • операція «Живи, книго!», робота «книжкової лікарні» (рейд-огляд збереження стану підручників).

У ліцеї велика увага приділяється вихованню в учнів бережливого ставлення до книги. При отриманні підручників із бібліотеки учні переглядають їх і при виявленні дефектів повідомляють бібліотекаря. Якщо підручник має незначні пошкодження — реставрують його.

Значна робота проводиться з метою формування ціннісного ставлення особистості до себе, яка включає роботу із самопізнання, виховання ціннісного ставлення до свого здоров’я, знання прав і обов’язків. Дані завдання реалізовуються через такі форми роботи:

 • виховний захід «Толерантність врятує світ»;
 • Хресна дорога для молоді — 2014;
 • Хресна дорога свободи і відповідальності — 2015;
 • Хресна дорога — 2017
 • участь у проведенні предметних тижнів інформатики, математики, хімії та біології, історії та правознавства, іноземної мови, «Невмируще слово Кобзаря».

Бібліотека ліцею тісно співпрацює з місцевою шкільною газетою «Цвіт нації», де публікуються матеріали про проведені заходи та статті на різноманітну тематику.

З метою посилення ролі шкільної бібліотеки у відродженні читання як духовної потреби дитини, а також популяризації української книги, історії України, краєзнавчих матеріалів, народних традицій, звичаїв в ліцеї щороку проводиться місячник бібліотек. У цьому навчальному році він проходив під назвою «Книга і читання — важливий чинник у вихованні духовних цінностей учнів».

У рамках місячника було проведено благодійну акцію «Подаруй бібліотеці книгу з власним автографом», в результаті якої ліцеїсти подарували бібліотеці книги: Кемп Л., Хейс С. «Біблія для тебе» (Ілюстровані біблійні історії для молоді); Елеоноре Бек «Бог говорить до своїх дітей (Біблійні тексти); А. Шептицький «Перше слово Пастиря»; Тім Грей «Ходити з Богом. Стежками Святого Письма»; Марек Войтович «Святі з характером»; Антоніо Белло «Марія, жінка нашого часу»; Ліна Костенко «Триста поезій. Вибране»; А. Юркевич «Моя революція».

У кожному класі двічі на рік бібліотекарем ліцею організовується робота «Книжкової лікарні».

Здійснюються бліц-опитування «Твоя улюблена книга», на основі яких проводяться моніторингові дослідження «Що читають наші діти?».

Усі зусилля бібліотеки спрямовані на формування особистості учня з високим рівнем інформаційної культури, розвиток умінь і навичок, ефективного пошуку та використання інформації різноманітного характеру, здібностей, творчого мислення, формування громадянської позиції.

Бібліотека — це острівець тиші і спокою в бурхливому морі діяльності ліцею. Хвилини, проведені тут — це відпочинок для психіки учня, можливість зустрітися з найвірнішим другом — книгою.

Пожертва

Пожертва

Газета

Газета «Цвіт нації»

Державна служба якості освіти
JSN Solid is designed by JoomlaShine.com