Сьогодні підступними ворогами людства є тютюн і алкоголь. Ми не раз чули від дорослих про шкідливість паління і вживання спиртних напоїв. Звідси й бажання на власному досвіді перевірити шкідливість сигарети й чарки вина. Лише одна затяжка тютюновим димом і лише один ковток вина — спробую, мовляв, що буде...
Проблема «шкідливих звичок» є актуальною у сьогоденні. Паління — це звичка, яка веде до небезпечних порушень здоров’я, особливо у вас — дітей.
Ще недавно куріння вважали поганою звичкою для чоловіків, аморальною прикметою для жінок і неприпустимим для підлітків. Але сьогодні ми бачимо людей різного віку, які палять сигарети — учні біля школи, молоді матері біля дітей. Потрібно задуматись, чому людина стає споживачем такого товару, чому виникає бажання курити?
Чому підлітки палять сигарети? По-перше, діти починають курити з цікавості. Але це не завжди закінчується однією-двома спробами. Тому з часом це призводить до звички.
Ще однією причиною є те, що сигарета є перепусткою у дорослий світ. Діти вважають, що доросле життя пов’язане з багатьма насолодами, які батьки забороняють.
Одним із мотивом є бажання бути «як усі», зокрема, коли підліток знаходиться у середовищі, де курять. Також можуть спонукати різні ситуації у сім’ї.
Куріння цигарок призводить до виникнення залежності. Людина втрачає контроль над собою, нею володіє нікотин. Брак цієї речовини створює дискомфорт і може викликати агресію.
Миттєві наслідки куріння проявляються в прискоренні серцевих скорочень, підвищенні кров’яного тиску, попаданні чадного газу у кров, попаданні канцерогенів у легені, подразненні очей. Тривалими наслідками куріння є рак легенів, стравоходу, шлунка, захворювання серця.
Дехто вважає, що в підлітковому віці, коли ти ще здоровий і сильний, можна палити, а потім можна кинути в будь-який момент.
На жаль, це не просто. Організм звик до нікотину і бажання палити стає нестерпним. Дехто знову береться за сигарету, а дехто одержує перемогу над цією звичкою. Тому, щоб не мати таких проблем — краще не починати палити.
ПОРАДИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ:
Любий друже! Бути здоровою людиною — це велике щастя. Навіщо псувати своє здоров’я? Будь відповідальним за своє майбутнє! Кинути палити може кожен.
Пам’ятка для учня
Людина стає рабом цигарок. Але рабство несумісне з гідністю людини, яка повинна жити у свободі і керувати собою та своїми діями.
Зроби правильний вибір. Кожна людина має вибір — взяти сигарету чи відмовитися. Інколи друзі говорять, що цигарка — це тест на дорослість, але не варто слухати таких порад. Важливо мати свою думку та відстоювати її.
ПОРАДИ БАЖАЮЧИМ КИНУТИ КУРИТИ
«Цигарка — це бікфордів шнур, на одному кінці
якого вогник, а на іншому — дурник.»
Бернард Шоу
Причини відмовлення від куріння:
— Я відразу стану краще себе почувати.
— Я буду пишатися собою.
— У мене буде більше грошей.
— Мене більше не будуть турбувати питання: «Коли мені знову покурити?» чи «Що я буду робити, якщо потраплю в місце, де паління заборонене?»
Налаштуйтеся рішуче відмовитись від паління і пообіцяйте собі, що Ви зробите це. Виникнуть моменти, коли Вам захочеться знову закурити, але Ви повинні постаратися стримати себе. Кинути курити — нелегко. Може бути, вам буде потрібно кілька спроб. Однак кожна спроба — це ваш безцінний досвід. Буде потрібна ваша велика сила волі перебороти залежність від нікотину.
Алкоголь негативно впливає не тільки на того, хто зловживає цією речовиною, а й на майбутнє покоління.
У підлітків алкоголізм, як важко виліковна, серйозна хвороба, виникає і розвивається у чотири рази швидше, ніж у дорослих. Алкоголіки живуть на 15 років менше, ніж люди, які не мають звички систематичного пияцтва!
Говорячи про алкоголь, вживається термін «алкогольна залежність», це тому, що алкоголь — речовина, від зловживання якою можна потрапити у залежність. Особливістю алкоголю є його здатність змінювати стан свідомості, саме тому багато людей вважають вживання алкоголю традиційним та необхідним елементом життя. Алкогольна поведінка формується за допомогою таких факторів: надлишок вільного часу, грошей, невідповідна компанія, доступність алкоголю.
Підлітки починають пити через те, що це роблять інші.
Якщо алкоголь приносить страждання, то чому ж люди п’ють? У наш час є багато чинників, що спонукають вживати алкоголь. З нагоди свят, важливих подій. Помірне вживання алкоголю може розвеселити і не стає загрозою для здоров’я. Але не завжди людина зберігає міру. Коли нагоди частішають, а людина їх використовує — то це може бути кроком до залежності.
Інколи діти отримують свою першу чарку горілки чи вина з рук батьків. Батьків не дивує, що підлітки вживають алкоголь. Вони сприймають це як крок у дорослий світ.
Дуже часто залежність виникає від того, що людина не вміє розв’язувати проблеми, долати конфлікти. Алкоголь є засобом, який «виправляє» всі проблеми.
Алкоголізм — це хронічне захворювання, яке проявляється у систематичному вживанні алкогольних напоїв, супроводжується психічною і фізичною залежністю. Порушує роботу всіх органів, призводить до зміни особистості.
Людина стає поневолена цією звичкою, забирає свободу. Така людина не може будувати стосунків із друзями, досягати цілей.
ПОРАДИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ:
Шановні діти! Не долучайтесь до алкоголю. Усвідомте, що життя дарується нам Богом. Ми повинні дбайливо ставитися до нього. Привчайте себе до активного, здорового способу життя. Думайте про майбутнє, тому що кожна здорова дитина — це майбутнє людства в цілому.
Пам’ятка для учня
1. Не долучайтеся до вживання алкоголю.
2. Алкоголь не може цілком зняти нервові напруження.
3. Якщо Ви знаходитесь в компанії, де всі люди вважають нормою вживати алкоголь, пам’ятайте, що Ви — особистість.
5. Майте силу волі відмовлятись від пропозиції товаришів щодо вживання спиртних напоїв.
7. Отримуйте задоволення від тверезого спілкування.
8. Відпочивайте під час свят, не вживаючи спиртних напоїв.
Пам’ятайте: Ви несете відповідальність за стан свого здоров’я, народження майбутніх дітей.
Пам’ятайте, що у Вас завжди є можливість вибору і щоразу, коли Вам захочеться викурити сигарету чи випити чарку вина, зізнайтеся собі: «Я хочу курити чи випити», але потім скажіть собі рішуче: «Але зараз я не буду курити чи пити, я обираю Здоров’я!»